Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Eisriesenwelt-niezwykła jaskinia lodowa - Ciekawe miejsca - Obieżyświat
Eisriesenwelt-niezwykła jaskinia lodowa
niedziela, 29 kwietnia 2012 11:44

Eisriesenwelt to naturalna wapienna jaskinia (po polsku Świat lodowych gigantów), znajdująca się wewnątrz góry Hochkoge nieopodal miasta Werfen w Austrii.
Długość Eisriesenwelt to 42 km, jednak  turyści mają do dyspozycji tylko kilometr jaskini pokryty lodem, pozostała częśc to formacja wapienna i tam wstęp dla ludzi jest zabroniony, ze względów bezpieczeństwa.

Jaskinia swoją strukturę zawdzięcza rzece Salzach, która płynęła przez wnętrze góry miliony lat temu. Eisriesenwelt została odkryta w 1879 r przez Antona Posselta, przyrodnika z Salzburga, który od miejscowych dowiedział się, że w pobliżu Werfen istnieje miejsce uznawane za wejście do piekła. Posselt potraktował sprawę czysto naukowo i ruszył do "wejścia do piekieł". Tuz potem napisał raport ze swojego odkrycia.

Po ponad 30 latach następnym badaczem, był speleolog Alexander von Mörk. W latach 1912 i 1913 poprowadził ekspedycję, wykuwając stopnie w lodowej ścianie. Za nią ujrzał świat, który nazwał Eisriesenwelt. Znalazł tam groty i komnaty tworzące z lodowych kryształów kompozycje przypominające roślinne ornamenty.

Wybuch I wojny światowej przerwał badania nad grotami, które zostały wznowione po zakończeniu działań wojennych. Sam Alexander von Mörk już nie brał udziału, zginął w czasie walk wojennych. Na jego cześć jedną z grot nazwano jego imieniem - Katedrą Aleksandra von Mörka a urna z popiołami speleologa została ustawiona w jednej z nisz.

Dzisiaj Eisriesenwelt odwiedza około 200 tys. ludzi rocznie.

 
kg