Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Jak odkryć Francję w Warszawie? - Ciekawe miejsca - Obieżyświat
Jak odkryć Francję w Warszawie?
wtorek, 03 lipca 2012 10:19

O tym, że Francja jest miejscem wyjątkowym nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy, kto choć raz spacerował paryskimi bulwarami lub miał okazję spróbować tradycyjnych specjałów potwierdzi, że klimat jaki tam panuje urzeka i zniewala. Na przestrzeni wieków kultura francuska rozpowszechniła się po całym świecie, kształtując i wyznaczając nowe kierunki i trendy.

 To jej wpływ sprawił, że mamy dziś garnitur, zapiekankę czy farsz. Francję odnaleźć można również w Warszawie. Jest tu kilka wyjątkowych miejsc, przywołujących klimat kraju Coco Chanell.


Podróż rozpoczyna się w miejscu będącym sercem prawobrzeżnej strony Wisły. Mowa tu o słynnej ulicy Francuskiej, która powstała w latach 30 XX wieku. Jej nazwa to wynik sojuszu polsko-francuskiego, ale także świadectwo wzajemnego szacunku, trwającego od czasów napoleońskich. Dziś ulica Francuska, niczym Montmartre, jest miejscem warszawskiej bohemy artystycznej. To ją zamieszkiwali najwybitniejsi działacze artystyczni, a ich zabytkowe domy stanowią dodatkową atrakcją dla zwiedzających. Niedawno odremontowana, wysadzona po obu stronach drzewami, przywołuje wrażenia niczym z alejek w Paryżu. Corocznie odbywa się tu jest Święto Saskiej Kępy, które w tym roku promuje motto „Międzynarodowo na Francuskiej”.


Słynne słowa piosenki Sławy Przybylskiej „Na Francuskiej, na Francuskiej jest maleńka kawiarenka” kierują wędrówkę w stronę ronda Charles’a de Gaulle’a. Tuż przed budynkiem Centrum Bankowo-Finansowym stoi pomnik generała, replika słynnej rzeźby wprost z paryskich Pól Elizejskich. Autorem rzeźby jest Francuz Jean Cardot. Składając odwiedziny u jednego, nie wypada pominąć drugiego wielkiego francuskiego wodza. Rok temu na Placu Powstańców Warszawy odsłonięto 4 metrowy monument składający się z popiersia cesarza Napoleona oraz czterech podrywających się do lotu orłów. Napis „Wielkiemu Wodzowi” widniejący na pomniku wziął się od słów wypowiedzianych przez marszałka Piłsudskiego, podczas odsłony pierwotnej wersji pomnika w 1921 roku.


Trudno mówić o poznawaniu kultury francuskiej, bez skosztowania jej wyjątkowej kuchni. W stolicy jest wiele lokali bazujących i zaaranżowanych we francuskim nurcie. Jednym z nich jest bistro Pari Pari na ulicy Nowogrodzkiej. To drugi lokal znanego pod tą sama nazwą obiektu w Złotych Tarasach. Charakterystyką nowego punktu jest silne odwołanie się do francuskiego brasserie, gdzie każdy może poczuć się jak w Paryżu z lat 20. Delikatne dźwięki Edith Piaff, w małym bistro z widokiem na miejskie życie to głęboki oddech paryskim klimatem.


Ogromna wymiana kulturowa, jaka miała miejsce podczas Euro2012 doskonale pokazuje, jaką Polacy wykazują się tolerancją i otwartością wobec innych narodów. Wspólne czerpanie inspiracji z doświadczeń i osiągnięć, zacieśnia wzajemne relacje. Powstają pomniki, ulice i kawiarnie bliskie klimatom zachodnich sąsiadów. Odkrywanie ich potrafi przynieść mnóstwo przyjemności i dostarczyć wielu wrażeń. Codziennie można poczuć smak Paryża i zachwycić się wyjątkowością tej wielobarwnej kultury. Wystarczy zwiedzić Warszawę.
Katarzyna Rówienicz