Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Płaskowyż Nazca w Peru - Ciekawe miejsca - Obieżyświat
Płaskowyż Nazca w Peru
piątek, 14 października 2011 14:35

Należy do jednych z najbardziej intrygujących zagadek odkrytych w XX wieku. Z płaskowyżem Nazca wiąże się wiele teorii, spekulacji i co najważniejsze... fascynacji.
Na płaskowyżu znajdują się „WZORY”, które składają się z figur geometrycznych i linii prostych. Linie oraz figury tworzą postaci zwierząt, ptaków wyrzeźbionych w pustyni Pampa Ingenio, jednak dobrze widoczne są one jedynie z lotu ptaka. Osoba stojąca na ziemi widzi tylko sieć żółtych ścieżek, które przecinają ciemnoczerwony żwir pustyni. Figury widoczne z powietrza są olbrzymich rozmiarów: pająk ma 50 m, kondor (olbrzymi ptak) posiada 120-metrową rozpiętość skrzydeł, jaszczurka ma 180 m długości, natomiast małpa 100 m.

 

Rysunki te pokrywają 500 km2 pustyni, a zostały odkryte w 1926 roku. Stworzono je przez usunięcie górnej warstwy kamieni i odsłonięcie leżącej pod nimi żółtawej warstwy ziemi. Ich przeznaczenie pozostaje zagadką, jednak od momentu odkrycia rysunków powstało wiele teorii. Twórcami jednej z nich są Alfred Kroeber i Mejia Xesspe, to oni jako pierwsi zauważyli wzory na pustyni. Twierdzili, że są to kanały nawadniające, później natomiast Xesspe sądził, iż przypominają święte ścieżki. Inną teorię stworzył Paul Kosok, który odwiedził ten obszar w 1941 roku. Był on przekonany, że owe rysunki stanowią największą księgę astronomiczną świata. Tą teorią zainteresowała się niemiecka uczona – Maria Reiche – według niej linie proste oraz spiralne są odzwierciedleniem ruchu gwiazd, natomiast postacie zwierząt to gwiazdozbiory.

 

Istnieje jeszcze wiele innych spekulacji, jedne z nich są bardziej inne mniej wiarygodne. Najmniej wątpliwości wiąże się z datą powstania rysunków, obliczenia archeologów wskazują I wiek n.e., ale najnowsze wyliczenia przekonują, że są one starsze, niż dotąd sądzono. Bezsporna jest jedynie fascynacja płaskowyżem Nazca i to zarówno wśród obserwatorów uczonych, jaki i mniej wtajemniczonych.
20 km od Nazca znajduje się wieża obserwacyjna, z której można zobaczyć trzy rysunki, jednak osobom, które nie boja się latania zaleca się oglądanie ich z lotu ptaka, gdyż jedynie z takiej wysokości można ocenić ich skale różnorodności i wyjątkowości.MS.