Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Europa nieznana - Ciekawy świata - Obieżyświat
Europa nieznana
środa, 12 października 2011 08:45

Kontynent 46 państw, 712 milionów ludzi, kilkuset narodów. To zabawne jak wiele osób nie zna podstawowych informacji na temat miejsca, w którym żyje. A Wy, czego nie wiecie o Europie?

Miasto dwóch kontynentów
Niesamowity Stambuł już od czasów starożytnych łączył Azję i Europę. Jest jedyną metropolią położoną na dwóch kontynentach oddzielonych jedynie cieśniną Bosfor.
Jedno z największych miast świata można niewątpliwie umieścić na liście najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Nie dziwi zatem fakt, że wielokrotnie było stolicą różnych imperiów. Napoleon Bonaparte miał o nim powiedzieć: ”Gdyby świat był tylko jednym państwem, Stambuł byłby jego stolicą”.
Jeśli więc marzysz o śniadaniu w Europie i obiedzie w Azji, to ruszaj do Stambułu.

Mongibello i inne
Etna to największy czynny wulkan w Europie. Położona we Włoszech na wschodnim wybrzeżu Sycylii osiąga wysokość 3340 m. n. p. m.
Jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów świata – ostatnia erupcja miała miejsce 1 sierpnia 2011 roku. Wybuchy Etny mają najdłuższą udokumentowaną historię na świecie. Były notowane od 1500 roku p. n. e. Dzisiaj wiadomości na temat aktualnej aktywności wulkanu można szukać na stronie włoskiego INGV.
Pozostałymi znanymi włoskimi wulkanami są Stromboli na jednej z wysp archipelagu Wysp Liparyjskich oraz Wezuwiusz, który zniszczył Pompeje i Herkulanum.

Największe/najmniejsze państwo świata
W Europie leży najmniejsze i (przynajmniej częściowo) największe pod względem powierzchni państwo świata. Pierwsze to Watykan (0,44 km²), drugie – Rosja (17 075 400 km²).
Rzymska enklawa jako jedyna została w całości wciągnięta na światową listę dziedzictwa UNESCO. Terytorium Federacji Rosyjskiej jest natomiast większe od Europy, Australii i Antarktydy.

Wesoły Cmentarz
W odróżnieniu od meksykańskich, europejskie nekropolie są miejscami smutku i zadumy. Ale w rumuńskiej miejscowości Săpânţa wokół cerkwi usytuowano cmentarz inny niż wszystkie. Tutejsze drewniane nagrobki zaskakują swoimi żywymi kolorami i rzeźbami, które przedstawiają scenki z życia  pochowanych. Zabawne epitafia i wierszyki pozwalają spojrzeć na śmierć z odmiennej perspektywy.
Za obecnym wyglądem nekropolii stoi miejscowy artysta rzeźbiarz Stan Ioan Pătraş, który w 1935 roku stworzył pierwsze dębowe krzyże.
Wesoły Cmentarz w 1999 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu jest dziś jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju.

Statua Wolności
Symboliczny posąg, który dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obiektów Nowego Jorku powstał we Francji w latach 1884-1886 i został podarowany Amerykanom w setną rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości jako wyraz przyjaźni obu krajów i przymierza z czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Stalową konstrukcję do statuy projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego wykonał sam Gustav Eiffel.
Narodowy pomnik USA ma wysokość 46,5 m (93 m wraz z cokołem). Siedem promieni na koronie reprezentuje siedem kontynentów.

Fenicka księżniczka
Według mitologii greckiej Europa była piękną córką Agenora, króla Tyru i Sydonu. Zauroczony jej powabem Zeus postanowił zdobyć zaufanie dziewczyny, przemieniając się w łagodnego i delikatnego białego byka. Zaciekawiona Europa usiadła na grzbiecie zwierzęcia i została porwana aż na Kretę. Dopiero tutaj bóg objawił się jej w całej chwale.
Ze związku fenickiej księżniczki i pana Olimpu zrodzili się synowie: Minos, Radamantys i Sarpedon.
Etymologia greckiego terminu Εὐρώπη nie jest jasna, ale wielu specjalistów utrzymuje, że pochodzi od pierwotnej nazwy osobowej.

Pustynia

Około 5,96 miliona lat temu w późnym miocenie nastąpił tzw. kryzys messyński. Podczas tego procesu Morze Śródziemne prawie kompletnie wyparowało. Specjaliści szacują, że wyschnięcie zbiornika zaszło w bardzo krótkim geologicznie czasie, czyli na przestrzeni około 300 lat. To jedno z najbardziej katastrofalnych zdarzeń w historii Ziemi sprawiło, że na dnie olbrzymiej pustynnej depresji doszło do wytrącenia się ogromnych ilości związków soli.
Ponowne napełnienie się akwenu wodami badacze łączą z powstaniem Cieśniny Gibraltarskiej, ale dokładne przyczyny zaniknięcia, a potem wskrzeszenia zbiornika są jeszcze wciąż obiektem badań naukowców.

Potęga
Wiele spośród najpotężniejszych imperiów w historii leżało w Europie.
Imperium brytyjskie było niegdyś największym mocarstwem świata. Zajmowało powierzchnię 33 milionów kilometrów kwadratowych i miało nawet 480 milionów mieszkańców. Obejmowało swoim zasięgiem ¼ obszaru Ziemi. U szczytu potęgi mówiło się, że w tym imperium nigdy nie zachodzi słońce, bo przynajmniej nad jedną jego częścią panował dzień.
Innymi kolonialnymi mocarstwami europejskimi były też imperium hiszpańskie, rosyjskie, francuskie i portugalskie.
W starożytności natomiast to właśnie potęgi takie jak Grecja czy Rzym dały początek współczesnej cywilizacji i kulturze.

Llanfair P. G.
Miejscowość w Walii, na wyspie Anglesey ma najdłuższą zarejestrowaną nazwę administracyjną w Europie, najdłuższą istniejącą nazwę miejscowości i trzecią najdłuższą nazwą geograficzną na świecie (58 liter). Brzmi ona Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch i znaczy tyle co „Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Kościół Świętego Tysilio przy czerwonej jaskini”.
Z uwagi na osobliwą nazwę miasteczko stało się swoistą atrakcją turystyczną. Na tutejszej stacji  przybywający często robią sobie zdjęcia, a pracownicy kolei jako warunek zakupu biletu proszą o poprawną wymowę słowa  Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Strona internetowa osady ma też jeden z najdłuższych wirtualnych adresów w Europie.
Dla wygody nazwę skraca się niekiedy do formy Llanfair P. G.
KP/toptenz.net