Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Jak w igloo może być ciepło? - Ciekawy świata - Obieżyświat
Jak w igloo może być ciepło?
środa, 12 października 2011 08:34

Igloo są budowane z dużych bloków suchego twardego śniegu, układanych spiralnie w formę kopuły. Wejście jest małe, długie i wąskie, ale w pomieszczeniu może przebywać nawet 20 osób (w niektórych nawet więcej).Większość ludzi sceptycznie zapatruje się na możliwość utrzymywania ciepła w strukturze zbudowanej z lodu. Ale prawda jest taka, że nawet gdy temperatura na zewnątrz spada do -46ºC w środku budowli może być nawet 16ºC.

Lód to zły przewodnik ciepła, dlatego temperatura wytworzona wewnątrz przez ogień czy ciała mieszkańców nie obniża się zbyt szybko.
Jak to się zatem dzieje, że mimo palącego się wewnątrz płomienia, struktura nie topi się? Owszem wewnętrzne powierzchniowe warstwy lodu i śniegu topnieją, ale temperatura powietrza na zewnątrz jest tak niska, że zaraz zamarzają z powrotem. Wielokrotne powtarzanie procesów (topnienia i zamarzania) powoduje uszczelnianie i wzmacnianie ścian zamieniających się stopniowo w lód.


Ciekawostką jest, że w języku Inuitów igloo oznacza „dom” i słowo to nie jest związane wyłącznie z budowlą ze śniegu.
KP/fot.: sxc.hu