Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Plemienny rytuał jak skok na bungee - Ciekawy świata - Obieżyświat
Plemienny rytuał jak skok na bungee
poniedziałek, 07 maja 2012 13:11

Niezwykły rytuał odbywa się na wyspie Pentecost, należącej do Vanuatu, państwa strefy Oceanii składającego się z 83 wysp. Rytuał nazywa się Nagol lub N'gol co można przetłumaczyć jako: spadanie ku ziemi. Przypomina to bliźniaczo skoki na bungee, choć oczywiście inne jest podłoże.

Mężczyźni skaczą z drewnianej wieży z wysokości około 20-30 metrów, mając wokół kostek zawiązane pnącza winorośli. Skok odbywa się bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. To co jest najbardziej jednak niebezpieczne, to wymóg, aby dokonujący rytuału N’gol dotknął głową ziemi - tylko wówczas obrzęd jest dochowany. To głównie z tego powodu, rytuał skoku stał się atrakcją turystyczną.

 Skąd się wziął ten niebezpieczny obrzęd. Uważa się, że rytuał N'gol swój początek bierze około tysiąca lat temu, gdy, według legendy, bita żona uciekła od swojego męża i ukryła się na wysokim drzewie. Mąż ją odnalazł i kazał zejść, grożąc, ze znów ją pobije. Gdy tego nie uczyniła zaczął się wspinać na drzewo, gdy dotarł prawie na sam szczyt, gdzie znajdował się kobieta, ta skoczyła. Jak podaje legenda, mąż z bólu że oto jego żona już nie żyje, skoczył za nią ponosząc śmierć. Nie wiedział, że sprytna kobieta owinęła wokół kostek pnącza, dzięki którym przeżyła skok.

Rytuał N'gol jest odprawiany przez młodych mężczyzn,którzy w ten sposób mają wejść w świat dorosłych.kg