Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Polska flaga na Spitsbergenie - Ciekawy świata - Obieżyświat
Polska flaga na Spitsbergenie
piątek, 08 czerwca 2012 12:07

Flaga wydziergana na drutach i szydełku będąca wspólnym dziełem fanów strony visitnorway.pl dotarła po dwóch miesiącach do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie – leżącego najdalej na północ polskiego miejsca na Ziemi.

 
Członkowie 34. Wyprawy Polarnej PAN będący obecnie gospodarzami w Hornsundzie zainstalowali flagę na słupie informacyjnym przed budynkiem stacji. Flaga wydziergana przez ochotników z całej Polski dotarła do stacji drogą powietrzną z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem. Opóźnienie było spowodowane złymi warunkami lodowymi, które uniemożliwiały przemieszczanie się po Archipelagu Svalbard i odcięły stację od dostaw pożywienia i innych produktów na dwa miesiące. Flaga i potrzebne polarnikom zapotrzebowanie dotarły drogą morską.


Akcja street artu upamiętnia 80. rocznicę pierwszej polskiej całorocznej wyprawy badawczej na Wyspę Niedźwiedzią – południową część Archipelagu Svalbard. Polscy naukowcy mają ogromne zasługi w odkryciu, nazwaniu i kartowaniu terenu Archipelagu. Polski Dom pod Biegunem, jak często nazywa się stację, jest placówką całoroczną.               

Archipelag Svalbard będący pod jurysdykcją Norwegii to jedno z najbardziej nietkniętych działaniem człowieka miejsc na Ziemi, leży 800 km na północ od brzegów Norwegii i zaledwie 1100 km od bieguna północnego.
Reklama

Potrzebujesz kamienia, do wystroju ogrodu? łupek Skontaktuj się z nami przez internet lub telefon.

Meble kuchenne - Lublin i okolice. meble kuchenne lubartów Zapoznaj się z naszą ofertę w internecie.

Najlepsza kosmetyczka w Lublinie. Zapraszamy. botox lublin Zapoznaj się z naszą ofertą w internecie.