Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Wyprawa na niedostępny szczyt - Ciekawy świata - Obieżyświat
Wyprawa na niedostępny szczyt
piątek, 14 września 2012 10:33

Polsko-wenezuelska ekspedycja dotarła na niedostępny szczyt Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli. Na jej zboczach Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli.

 Rejon, w który udali się uczestnicy ekspedycji, leży na pograniczu południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północnej Brazylii. Rozciąga się tam kraina zwana przez biogeografów Pantepui, jedna z najstarszych formacji geologicznych świata. Charakteryzuje ją jeden z najwyższych na świecie wskaźników endemizmu i niedostępności. Piaskowce o ponad 200-metrowych pionowych ścianach otoczone są gęstą, nieprzebytą puszczą. Żyją tam żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty. Tramén Tepui, usytuowana skrajnie na północy jako pierwsza w masywie górskim, ma klimat wyjątkowo niesprzyjający eksploracji. Podczas ekspedycji zdarzały się ponad trzy doby nieustannego deszczu bez przerwy, przy opadzie dobowym na średnim poziomie 180-200 mm/m2. Przedzieranie się przez górski las deszczowy wymaga stałego wycinania maczetami trudnej drogi, a pobyt tam to ciągła walka z wilgotnością powietrza na poziomie 98-99%, chmarami gryzących owadów, błotem i bagnami.


Podczas tak trudnej ekspedycji niezwykle ważny jest odpowiedni ekwipunek. Garmin wyposażył uczestników wyprawy w dwa zaawansowane odbiorniki GPS – Oregon 550T oraz Oregon 450T.

 


„Zdobycie niedostępnego szczytu Tramén Tepui i odkrycie nowych gatunków motyli to niezwykłe osiągnięcia,” mówi Jakub Szałamacha, Marketing Manager, Garmin Polska. „Cieszymy się, że Garmin mógł przyczynić się do takiego sukcesu. Wspieranie polskiej nauki i nowych odkryć jest dla nas bardzo ważne. Wyprawa na Tramén Tepui dowiodła również, że nawigacje Garmin sprawdzają się nawet w najcięższych warunkach i na terenach nietkniętych ludzką stopą.”


Seria Oregon to wytrzymałe i wodoodporne nawigacje, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających globtroterów. Modele 450T oraz 550T są wyposażone w 3-osiowy kompas elektroniczny z kompensacją nachylenia i wysokościomierz barometryczny, monitorujący zmiany ciśnienia i pozwalający precyzyjnie określić wysokość. Dodatkowo oferują mapę topograficzną Europy w skali 1:100 000. Oregon 550T dysponuje również wbudowanym aparatem fotograficznym (3,2 Mpx) z czterokrotnym zoomem, który automatycznie przypisuje wykonanym zdjęciom znaczniki geograficzne.

 


„Z perspektywy przyrodnika, który rusza na wyprawę badawczą w trudnym terenie, bardzo ważne jest, aby nawigacja była poręczna i wytrzymała zarówno na upadki, jak i na trudne warunki pogodowe. Garmin Oregon świetnie spełnia te wymagania. Jest bardzo wytrzymały na wilgoć, co było niezwykle istotne podczas naszej wyprawy i przedzierania się przez las deszczowy. Mimo wyjątkowo ciężkich i wymagających warunków, błota i deszczu, Oregon nigdy nas nie zawiódł,” mówi Izabela Stachowicz, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczka wyprawy. „Ponadto dużą zaletą jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs urządzenia. Podczas przeprawy przez puszczę, udostępnialiśmy nawigację Oregon Indianom, którzy wycinali ścieżkę i bez problemu nauczyliśmy ich, jak zaznaczyć waypoint, gdy znajdą się na końcu przygotowanego do przejścia odcinka. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć później na mapie, jak daleko prowadzi wycięta przez las tropikalny ścieżka.”


14-tego lutego 2012 roku niedostępny szczyt Tramén Tepui zdobyli Marek Arcimowicz – fotograf od zadań specjalnych, współpracownik „National Geographic Polska” oraz dwóch wenezuelskich wspinaczy: Carlos Mario Osorio i Alberto Raho. Wyprawą kierował Michał Kochańczyk – doświadczony podróżnik, lider wielu wypraw, jeden z polskich pionierów wspinaczki w Andach. Nowe dla nauki gatunki odnalazła Izabela Stachowicz – absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań.
Reklama

Nowoczesne myjnie parowe. Konkurencyjne ceny. mobilna myjnia parowa Sprawdź naszą ofertę w internecie.

Szeroka oferta usług ogrodowych. automatyczne nawadnianie ogrodów wejdź na naszą stronę i zobacz pełną ofertę.

Satori Sushi to najlepsza japońska restauracja w Lublinie. http://www.satorisushi.eu/ Odwiedź nas już dziś.