Ptaki Australijskie
Aborygenek długoczuby
piątek, 16 marca 2012 00:00

Aborygenek długoczuby, gołąbek długoczuby (Ocyphaps lophotes) – gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Ocyphaps zaliczanego do podrodziny owocożerów (Ptilinopodinae). Zamieszkuje endemicznie Australię, gdzie jest ptakiem pospolitym. Nie występuje tylko na porośniętych dżunglą krańcach północnych kontynentu oraz na całkowicie pozbawionych wody obszarach pustynnych środkowej i południowej Australii. W Europie hodowany jako ptak ozdobny.

 

 
Altannik lśniący
piątek, 16 marca 2012 00:00

Altannik lśniący, altannik fioletowy (Ptilonorhynchus violaceus) – gatunek ptaka z rodziny altanników (Ptilonorhynchidae) występujący w dżunglach deszczowych i innych lasach w dwóch regionach wschodniej Australii, od północnego Queensland na północy po Wiktorię na południu. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Ptilonorhynchus.

 

 
Amadyniec
piątek, 16 marca 2012 00:00

Amadyniec (amadyna wspaniała) (Erythrura gouldiae syn. Chloebia gouldiae) – ptak z rodziny astryldów. Występuje w północnej Australii. Ze względu na swój wygląd jest chętnie hodowana w klatkach. Wskutek importu tego ptaka z naturalnego środowiska jego liczba malała, aż znalazł się na czerwonej liście IUCN 2003. Obecnie w Australii handel tymi ptakami jest zakazany.

 

 
Amadynka białolica
piątek, 16 marca 2012 00:00

Amadynka białolica (Taeniopygia bichenovii syn. Poephila bichenovii), znana również jako astryld kratoskrzydły – mały ptak z rodziny astryldów, o długości około 11 cm.

 

 
Amadynka długosterna
piątek, 16 marca 2012 00:00

Amadynka długosterna, amadynka ostrosterna (Poephila acuticauda) – mały ptak z rodziny astryldów, zamieszkujący północną Australię.

 

 
Apostoł (ptak)
piątek, 16 marca 2012 00:00

Apostoł (Struthidea cinerea) – gatunek ptaka z rodziny skałowronów (Corcoracidae). Występuje w środkowo-wschodniej Australii.

 

 
Barwnica
piątek, 16 marca 2012 00:00

Barwnica (Eclectus roratus) – gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Eclectus. Zamieszkuje północną Australię (Półwysep Jork), Nową Gwineę i Wyspy Salomona. Towarzyski.

 

 
Batalion (ptak)
piątek, 16 marca 2012 00:00

Batalion, bojownik batalion, bojownik zmienny, biegus bojownik, bojownik odmienny (Philomachus pugnax) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

 

 
Bezpłetwiec
piątek, 16 marca 2012 00:00

Bezpłetwiec, gęś skąpopłetwa (Anseranas semipalmata) – gatunek dużego ptaka, jedynego przedstawiciela rodziny bezpłetwców (Anseranatidae). Zamieszkuje bagna Australii i Nowej Gwinei.

 

 
Bielik białobrzuchy
piątek, 16 marca 2012 00:00

Bielik białobrzuchy (Haliaeetus leucogaster) – gatunek dużego ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) występujący od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję, po wybrzeża i arterie wodne Australii. Gatunek monotypowy – nie wyróżnia się podgatunków.

 

 
Chwastówka zwyczajna
piątek, 16 marca 2012 00:00

Chwastówka zwyczajna (Cisticola juncidis) – gatunek małego, krótkoskrzydłego ptaka z rodziny chwastówek (Cisticolidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych. Długość jej ciała wynosi 10 cm. Jest skryta, a jednocześnie ciekawska. Występuje w południowej i południowo-wschodniej Europie, w północnej Afryce (poza pustyniami) oraz w południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. Na większości obszaru osiadły lecz wschodnioazjatycka populacja migruje w zimie na cieplejsze rejony.

 

 
Chwostka jasnowąsa
piątek, 16 marca 2012 00:00

Chwostka jasnowąsa (Malurus elegans) – gatunek ptaka z rodziny chwostkowatych (Maluridae) zamieszkujący wyłącznie lasy eukaliptusowe południowo-zachodniej Australii.

 

 
Chwostka szafirowa
piątek, 16 marca 2012 00:00

Chwostka szafirowa (Malurus cyaneus) – gatunek małego ptaka z rodziny chwostkowatych (Maluridae). Występuje w południowo-wschodniej części Australii oraz na Tasmanii.

 

 
Chwostka wspaniała
piątek, 16 marca 2012 00:00

Chwostka wspaniała (Malurus splendens) – gatunek małego ptaka z rodziny chwostkowatych (Maluridae), jeden z 13 przedstawicieli rodzaju Malurus. Zasiedla Australię.

 

 
Czapla białolica
piątek, 16 marca 2012 00:00

Czapla białolica (Egretta novaehollandiae) – gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Występuje w Australii. Najliczniejsza czapla australijska. Szara czapeczka, biała maska i gardło. Długie ozdobne pióra na grzbiecie szare, na przodzie ciała rdzawe. Długość ciała do 65 cm. Zamieszkuje pospolicie płytkie, słodkie lub słone mokradła i wilgotne pastwiska we wschodniej Indonezji, Nowej Zelandii, wyspach na zachodnim Pacyfiku i Australii. Osiadła lub koczująca.

 

 
Czapla białoszyja
piątek, 16 marca 2012 00:00

Czapla białoszyja (Ardea pacifica) – gatunek dużego ptaka z rodziny czaplowatych. Lot z wolnymi uderzeniami skrzydeł i szyją położoną na grzbiecie; czasami krąży w powietrzu. Czatuje na ofiary na stałych stanowiskach.

 

 
Czapla czarnonoga
piątek, 16 marca 2012 00:00

Czapla czarnonoga (Egretta intermedia) – gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae).

 

 
Czapla czczona
piątek, 16 marca 2012 00:00

Czapla czczona (Egretta sacra) – gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Występuje w różnych regionach Azji (Indie, Japonia), Australii i Oceanii (Polinezja, Nowa Zelandia, Tasmania).

 

 
Czapla szarobrzucha
piątek, 16 marca 2012 00:00

Czapla szarobrzucha (Ardea sumatrana) – gatunek dużego ptaka z rodziny czaplowatych.

 

 
Drop australijski
piątek, 16 marca 2012 00:00

Drop australijski (Ardeotis australis) – gatunek dużego, ciężkiego ptaka z rodziny dropi (Otididae) o długiej szyi i nogach. Ciemię czarne, szyja biała w wąskie, szare prążki. Wierzch ciała jasnobrązowy, w zgięciu skrzydła czarno-biały rysunek. Spód biały do jasnoszarego, szeroka czarna przepaska na piersi. Zobaczyć go można kiedy przechadza się dumnie, z dziobem uniesionym do nieba, często zastyga w nieruchomo. Lot mocny, choć ciężki, furkoczący, z szyją wyciągniętą.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 9