Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Minakszi-świątynia na cześć indyjskiej księżniczki - Zabytki - Obieżyświat
Minakszi-świątynia na cześć indyjskiej księżniczki
środa, 25 kwietnia 2012 14:25

Czaruje nie tylko swą historią, ale również rzeźbami - to fascynujące, tętniące życiem miejsce pielgrzymek. Świątynia znajduje się w Maduraju, w indyjskim stanie Tamilnad. Uznawana jest za najbardziej okazałą w Indiach południowych. Twórcą świątyni był miejscowy władca Tirumala Najaka, mający w niedalekiej odległości od niej swój pałac, w którym dziś znajduje się muzeum, odbywają się koncerty oraz pokazy tańca.

 
Nazwa świątyni wiąże się z historią księżniczki Minakszi, którą przytacza się na wyjaśnienie jej pochodzenia. Minakszi znaczy tyle co „rybie oko”, księżniczka miała oczy rybiego kształtu i rybi zapach, który ją opuścił w chwili spotkania Sundareśwary. Od momentu narodzin miała ona również trzy piersi. Świętobliwi mężowie twierdzili, że dodatkowa pierś zniknie, gdy księżniczka pozna swojego przyszłego męża. Tak też się stało kiedy spotkała boga Śiwę. Została mu zaślubiona w mieście Maduraj, przybrał on wówczas postać Sundareśwary.


Świątynia zajmuje plac o wymiarach 259x223 m. Teren wyznacza dziewięć monumentalnych bram z rzeźbami, sięgają one 60 m. Istnieje wiele niezgodności co do momentu powstania świątyni. Niektórzy twierdzą, że wzniesiono ją w XII wieku, inni zaś, że jest to dzieło XVI-wieczne. W oczach turystów zdumienie pojawia się, gdy wchodzą do Sali Tysiąca Filarów. Każdy z nich jest inny i żeby obejrzeć tysiące zdobiących ich płaskorzeźb (kobiety, mężczyźni, boginie, bogowie, muzykanci) potrzeba długich miesięcy. Wnętrze świątyni zaprojektowano tak, by umożliwić dokonywanie obrzędu pudża, który polega na obchodzeniu bóstwa dookoła. Osoba pielgrzymująca musi także odbyć darsianę, czyli w skupieniu wpatrywać się w bóstwo. W dni szczególnie uroczyste bądź kiedy duży dar zostanie złożony na świątynię, wizerunki bogów obwożone są wokół kompleksu świątyni na złotych wozach.


Do tego tętniącego życiem miejsca przybywa tysiące ludzi, handlarzy, którzy sprzedają wszystko. Minakszi przyciąga pielgrzymów w dzień i w nocy. Odprawia się tu wiele procesji oraz obrzędów przy muzyce. By lepiej objąć spojrzeniem to wszystko, co się dzieje wśród kolorów i przy towarzystwie muzyki, należy wejść na wysoką południową gopur (bramę). Widok z pewnością zapadnie na długo w pamięci każdego, kto się tego podejmie.